Vinterskue, Nykøbing Mors 2017


Barn/Hund:

1. Mads Emil Obel med Leonberger, A'Solo Bel's Autumn Love Annabell
2. Line Eriksen med Welsh Corgi Cardigan, Balsau Corgi's Asterix
3. Sissel Pedersen med Mittelspitz, Asti
4. Ziva Vestergaard med Engelsk Cocker Spaniel, Stardew I Was Born To Love You

Junior/Hund:

1. Sanne Laustsen Flarup med Boxer, Von Ellinghaus Yves
2. Nickolaj Lystbæk med Pudel (Stor), DECH DEVDHCH DKCH INTCH LUCH Eisfee vom Bornumer Wald
3. Patricia Nielsen med Chow Chow, Orinell's Never To Much
4. Marie Lund med Golden Retriever, Fjordglimt Keeping My Baby

Parklasse:

1. Melanie Holebæk med Finsk Lapphund, DKCH Dreamlapin's Ainu og Lapinkaunis Gimme All Your Lovin'

Babyklasse:

1. Shih Tzu, Ziams Queen Of Hearts, DK20705/2016, E: Jem Sund
2. Pudel, dværg, Lefariis Black Céline Dion, DK15062/2016, E: Lene Riis
3. Welsh Springer Spaniel, Benchmark one more story, FI51009/16(under reg.), E: Marianne Mortensen
4. Mastin De Los Pirineos, Stefania, PL0508382(under reg.), E: Erik Fuglsang

Hvalpeklasse:

1. Dværgschnauzer, Elvira Madigan Astronaut, DK17693/2016, E: Ole Engelbrecht Jensen
2. Welsh Springer Spaniel, Funbone's Olympic Swing, DK13658/2016, E: Mette Klavsen
3. Etnahund, Cyrenensis Bahira Aquila, DK18323/2016, E: Liselotte Kaagaard
4. Rottweiler, Billie, DK09924/2016, E: Jakob Christensen

Juniorklasse:

1. Tibetansk Spaniel, ByCC's Amelanchier, DK05301/2016, E: Hanne Nielsen
2. Siberian Husky, Setzoniaze's Tia Lucia of Sunshine, DK00747/2016, E: Bodil Nielsen
3. Korthåret Gravhund, Buevang Alex, DK01506/2016, E: Johanne og Leif Andreasen
4. Basset Hound, Cheerful Charly V. Grunsven, DK14259/2016, E: Annesophie og Rene Værge

Mellemklasse:

1. Korthåret Gravhund, Buevang Ælvira, DK05537/2015, E: Johanne og Leif Andreasen
2. Pudel, dværg, Hádés Grey Sakké, DK15384/2015, E: Jeanette Davidsen
3. Welsh Corgi Cardigan, Balsau Corgi's Asterix, DK06357/2015, E: Louise Balle Poulsen og Mikkel Saugmann Jensen
4. Irsk Setter, Poseidon, DK04974/2015, E: Karina Mossin Langgaard og René Hansen

Åbenklasse:

1. Chow Chow, Orinell's Never To Much, DK00779/2015, E: Sabrina H. B. Nielsen
2. Berner Sennenhund, Prima-Sennen's Dexter of Kimberly, DK05886/2014, E: Lisbeth og Preben Mikkelsen
3. Golden Retriever, Fjordglimt Keeping My Baby, DK21640/2010, E: Mona Dahl Grydgaard
4. Korthåret Gravhund, Buevang Zasha, DK00493/2015, E: Johanne og Leif Andreasen

Championklasse:

1. Finsk Lapphund, DKCH Dreamlapin's Ainu, DK08203/2014, E: Melanie og Kirsten Holebæk
2. Shih Tzu, DECH DKCH SECH Ziams Good Looking Guy, DK11274/2011, E: Connie Jonsson
3. Korthåret Gravhund, DKCH(S) SECH(S) CZCH NOCH NORDCH DEVDHCH INTCH Buevang Valentin, DK03029/2013, E: Johanne og Leif Andreasen
4. Beagle, DKCH Gold Line's Mustang Driver, DK15526/2014, E: Camilla Jacobsen

Veteranklasse:

1. Pudel, Stor, DECH DEVDHCH DKCH INTCH LUCH Eisfee vom Bornumer Wald, DK17448/2007, E: Lissy Sørensen
2. Finsk Lapphund, DKCH Fjällfarmens Oliwia, DK15105/2008, E: Kirsten Holebæk
3. Labrador Retriever, NOVCH Brown Hunt's Trailblazer, DK08787/2007, E: Anita Bendix Jensen

Best in Show:

BIS 1. Chow Chow, Orinell's Never To Much, DK00779/2015, E: Sabrina H. B. Nielsen
BIS 2. Dværgschnauzer, Elvira Madigan Astronaut, DK17693/2016, E: Ole Engelbrecht Jensen
BIS 3. Shih Tzu, Ziams Queen Of Hearts, DK20705/2016, E: Jem Sund
BIS 4. Korthåret Gravhund, Buevang Ælvira, DK05537/2015, E: Johanne og Leif Andreasen
BIS 5. Finsk Lapphund, DKCH Dreamlapin's Ainu, DK08203/2014, E: Melanie og Kirsten Holebæk
BIS 6. Tibetansk Spaniel, ByCC's Amelanchier, DK05301/2016, E: Hanne Nielsen
BIS 7. Pudel, Stor, DECH DEVDHCH DKCH INTCH LUCH Eisfee vom Bornumer Wald, DK17448/2007, E: Lissy Sørensen